Rad Studija Sonde posvećen Tinu Ujeviću, a koji preispituje odnos prema kulturi i umjetnicima, izložen na neobičnom mjestu u Napulju, u sklopu European Design Awards festivala

Sonda je jedini hrvatski kreativni studio, i jedan od 15 iz čitave Europe, koji je od strane  talijanskog AIAP – Association of Visual Communication Design pozvan da u sklopu manifestacije European design Awards izlaže svoj rad na izložbi ANIME, u unikatnom muzejskom kompleksu / crkvi iz 17.stSanta Maria delle Anime del Purgatorio ad Arco, u Napulju.

European Design Awards, poznat kao i ED-Awards, godišnji je natječaj na koji nagrađuje najbolje europske uratke iz područja komunikacijskog dizajna. Radi se o zajedničkoj inicijativi dizajnerskih časopisa iz cijele Europe podržanoj od strane Međunarodnog vijeća za dizajn, a održava se od 2007. godine. Svake godine dodjela nagrada uz brojna strukovna događanja i festival europskog dizajna, odvija se na drugoj europskoj lokaciji.

Ove godine domaćin festivala je talijanski AIAP – Association of Visual Communication Design, a izložba i nagrađivanje održavaju se u Napulju, kulturološki bogatom talijanskom gradu u kojem se isprepliću povijesna ostavština i raznolike struje suvremene umjetnosti. Tema ovogodišnje prateće izložbe jest “Kult smrti” kao karakterističan kulturni fenomen, a radovi će se izložiti upravo u podzemnom dijelu navedene crkve, posvećenom štovanju duša u čistilištu. Na sudjelovanje je pozvano 15 odabranih dizajnerskih studija iz Europe, a među njima i Sonda, kao jedini hrvatski predstavnik. Sudionici su dobili zadani format plakata i potpunu slobodu interpretacije teme.

U svojoj interpretaciji Sonda se odlučila za specifičan zaokret od klasične teme štovanja pokojnih duša do šireg društvenog pitanja – a to je tretman umjetnika za života i posthumno. Svima nam je poznat široko zastupljeni fenomen u kojem umjetnici nakon smrti postaju ikone, dok za života nisu imali ni približno takav status. U fokusu Sondinog uratka veliki je hrvatski pjesnik Tin Ujević i njegova izjava: Dok sam živ, ne date mi ni stan, a kad umrem, dat ćete mi cijelu ulicu.

No, rad se ne završava sa samim plakatom, jer na njemu pronalazimo QR kod koji nas vodi na web stranicu posvećenu pjesniku. Na stranici pronalazimo posebnu kartu Republike Hrvatske na kojoj je označeno koliko je danas ulica i trgova u zemlji nazvano po Tinu Ujeviću, rezultat istraživanja provedenog u suradnji s Državnom geodetskom upravom. Uz kartu nalazimo i Ujevićevu, za ovu temu prigodnu pjesmu, Zapis na pragu –  u prijevodu Gordane Janjušević Leković. Uz to možemo pročitati i kratki esej suvremenog pisca Marka Pogačara koji dublje propituje navedenu temu te joj dodaje suvremeni kontekst. Esej je namijenjen prvenstveno internacionalnoj publici kako bi ista što bolje razumjela zašto je baš Tin Ujević odabran kao središnja ličnost ovog rada.

Je li jedini dobar pjesnik mrtav pjesnik? Vrijeme je, čini se, dobročinitelj i istovremeno najgori neprijatelj umjetnika: onoga današnjeg, živog. Romantički ideali bezuvjetnog pisanja za neku neopipljivu vječnost podrazumijevaju i stereotip izgladnjelih umjetnika što izgaraju u stvaralačkoj groznici po pljesnivim podstanarskim sobicama (…) – isječak je Pogačareva eseja koji u cijelosti možete pročitati na web stranici posvećenoj projektu.

Ovim radom Sonda želi osvijestiti širu publiku o važnosti i utjecaju umjetnosti na društvo, te propitati odnos društva prema onima koji je stvaraju, nakon smrti, ali i još bitnije – za njihova života.

Izložba traje od 30.5.-2.6. na lokaciji Santa Maria delle Anime del Purgatorio ad Arco u Napulju, više o radu možete pogledati ovdje, a web stranicu samog projekta potražite ovdje: https://www.tinujevic.eu

Podsjetimo, Sonda je dobitnica već ukupno 6 European design nagrada, uključivo i Jury Grand Prix 2021. za rad 100% COVID free putovanje.

CREDITS:

Kreativna direkcija, koncept i dizajn: Jelena Fiškuš, Sean Poropat (Studio Sonda)
Dizajn web stranice: Aleksandar Živanov (Studio Sonda)
Koordinacija projekta i PR: Sara Šalov (Studio Sonda)
Account manager: Ana Velić (Studio Sonda)
Development web stranice: Denis Tomljanović (Synet)
Esej: Marko Pogačar
Prijevod pjesme Zapis na pragu: Gordana Janjušević Leković
Prijevod citata: Mirjana Aleksić
Podatci ulice/trgovi: Državna geodetska uprava